| Manufacturer | Vishay Siliconix |
| Series | TrenchFET® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Current – Continuous Drain (Id) @ 25°C | 25A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 16.4mOhm @ 10A, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 32nC @ 8V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1220pF @ 10V |
| Power – Max | 23W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | PowerPAK® 1212-8 Dual |
| Supplier Device Package | PowerPAK® 1212-8 Dual |
| Base Product Number | SI7232 |