| Mfr | JAE Electronics |
| Series | MX23A |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch – Mating | 0.098″ (2.50mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing – Mating | 0.173″ (4.40mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded – 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Contact Length – Mating | – |
| Contact Length – Post | 0.122″ (3.10mm) |
| Overall Contact Length | – |
| Insulation Height | 0.720″ (18.30mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish – Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness – Mating | – |
| Contact Finish – Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features | Board Guide |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Ingress Protection | Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage Rating | – |
| Base Product Number | MX23A12N |