| Manufacturer | Lite-On Inc. |
| Series | – |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage – Isolation | 5000Vrms |
| Current Transfer Ratio (Min) | 20% @ 100mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | 80% @ 100mA |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | – |
| Rise / Fall Time (Typ) | 4µs, 3µs |
| Input Type | AC, DC |
| Output Type | Transistor |
| Voltage – Output (Max) | 35V |
| Current – Output / Channel | 80mA |
| Voltage – Forward (Vf) (Typ) | 1.4V |
| Current – DC Forward (If) (Max) | 150 mA |
| Vce Saturation (Max) | 200mV |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Base Product Number | LTV-814 |