| Mfr | Lite-On Inc. |
| Series | – |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Color | Green, Red |
| Configuration | Independent |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 16mcd Green, 25mcd Red |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | – |
| Voltage – Forward (Vf) (Typ) | 2.1V Green, 1.8V Red |
| Current – Test | 20mA Green, 20mA Red |
| Viewing Angle | 130° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength – Dominant | 569nm Green, 638nm Red |
| Wavelength – Peak | 565nm Green, 660nm Red |
| Features | – |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | Chip LED |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.70mm W |
| Height (Max) | 1.10mm |
| Base Product Number | LTST-C155 |