| Mfr | Murata Electronics |
| Series | LQW21 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material – Core | Ferrite |
| Inductance | 1.5 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Current – Saturation (Isat) | 550mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 180mOhm Max |
| Q @ Freq | – |
| Frequency – Self Resonant | 260MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency – Test | 1 MHz |
| Features | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | – |
| Size / Dimension | 0.079″ L x 0.047″ W (2.00mm x 1.20mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.071″ (1.80mm) |