| Mfr | Murata Electronics |
| Series | LQW15 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material – Core | Non-Magnetic |
| Inductance | 4.1 nH |
| Tolerance | ±0.1nH |
| Current Rating (Amps) | 750 mA |
| Current – Saturation (Isat) | – |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 70mOhm Max |
| Q @ Freq | 25 @ 250MHz |
| Frequency – Self Resonant | 10GHz |
| Ratings | – |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency – Test | 100 MHz |
| Features | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | – |
| Size / Dimension | 0.039″ L x 0.024″ W (1.00mm x 0.60mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.024″ (0.60mm) |
| Base Product Number | LQW15AN |