| Mfr | Murata Electronics |
| Series | LQH32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material – Core | Ferrite |
| Inductance | 10 µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 450 mA |
| Current – Saturation (Isat) | – |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 390mOhm Max |
| Q @ Freq | – |
| Frequency – Self Resonant | 26MHz |
| Ratings | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency – Test | 1 MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126″ L x 0.098″ W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.067″ (1.70mm) |
| Base Product Number | LQH32CN |