| Mfr | Murata Electronics |
| Series | LQG15 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Multilayer |
| Material – Core | Air |
| Inductance | 27 nH |
| Tolerance | ±3% |
| Current Rating (Amps) | 300 mA |
| Current – Saturation (Isat) | – |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 670mOhm Max |
| Frequency – Self Resonant | 1.6GHz |
| Ratings | – |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency – Test | 100 MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039″ L x 0.020″ W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.022″ (0.55mm) |
| Base Product Number | LQG15HN |