| Manufacturer | Laird-Signal Integrity Products |
| Series | 402 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Filter Type | Power, Signal Line |
| Number of Lines | 1 |
| Impedance @ Frequency | 30 Ohms @ 100 MHz |
| Current Rating (Max) | 500mA |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 300mOhm |
| Ratings | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height (Max) | 0.020″ (0.50mm) |
| Size / Dimension | 0.040″ L x 0.020″ W (1.01mm x 0.50mm) |