| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) |
| Series | Millipacs® |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style | A 22 |
| Number of Positions | 110 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch | 0.079″ (2.00mm) |
| Number of Rows | 5 |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Termination | Press-Fit |
| Connector Usage | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Voltage Rating | 750Vrms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Board Guide, Upper Shield |
| Base Product Number | HM2R01 |