| Manufacturer | Mini-Circuits |
| Series | – |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Frequency | 3.7GHz Center |
| Impedance | 50Ohm |
| Bandwidth | 3.6 GHz |
| Insertion Loss | – |
| Filter Type | High Pass |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.126″ L x 0.063″ W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height (Max) | 0.037″ (0.94mm) |