| Manufacturer | RFE/Fuzetec |
| Series | FSMD1812 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | – |
| Voltage – Max | 30V |
| Current – Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Current – Trip (It) | 400 mA |
| Current – Max | 100 A |
| Time to Trip | 20 ms |
| Resistance – Initial (Ri) (Min) | 800 mOhms |
| Resistance – Post Trip (R1) (Max) | 5 Ohms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric), Concave |
| Size / Dimension | 0.179″ L x 0.128″ W (4.55mm x 3.24mm) |
| Height – Seated (Max) | – |
| Thickness (Max) | 0.035″ (0.90mm) |
| Lead Spacing | – |
| Approval Agency | cUL, TUV, UL |