| Mfr | ECS Inc. |
| Series | ECX-53B-DU |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 25 MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Load Capacitance | 20pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.197″ L x 0.126″ W (5.00mm x 3.20mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.033″ (0.85mm) |