| Mfr | Murata Electronics |
| Series | DFE322512F |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material – Core | Metal |
| Inductance | 2.2 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 2.6 A |
| Current – Saturation (Isat) | 3.4A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 66mOhm Max |
| Q @ Freq | – |
| Frequency – Self Resonant | – |
| Ratings | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency – Test | 1 MHz |
| Features | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.126″ L x 0.098″ W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.047″ (1.20mm) |
| Base Product Number | DFE322512F |