| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Series | DF37 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 50 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 2.00µin (0.051µm) |
| Mated Stacking Heights | 0.98mm |
| Height Above Board | 0.030″ (0.75mm) |
| Base Product Number | DF37B |