| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Series | EnerBee™ DF22 |
| Packaging | Bag |
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch – Mating | 0.312″ (7.92mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing – Mating | – |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded – 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Contact Length – Mating | 0.354″ (9.00mm) |
| Contact Length – Post | 0.146″ (3.70mm) |
| Overall Contact Length | – |
| Insulation Height | 0.713″ (18.10mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness – Mating | 8.00µin (0.203µm) |
| Contact Finish – Post | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Features | Board Guide, Board Lock |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Ingress Protection | – |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Beige |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating | 1000VAC/DC |
| Mated Stacking Heights | – |
| Contact Finish Thickness – Post | 8.00µin (0.203µm) |
| Applications | – |
| Base Product Number | DF22 |