| Mfr | Murata Electronics |
| Series | DE1 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Capacitance | 4700 pF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage – Rated | 500VAC |
| Temperature Coefficient | E |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Features | – |
| Ratings | X1, Y1 |
| Applications | Safety |
| Failure Rate | – |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.551″ Dia (14.00mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.236″ (6.00mm) |
| Thickness (Max) | – |
| Lead Spacing | 0.394″ (10.00mm) |
| Lead Style | Straight |
| Base Product Number | DE1E3RA |