| Manufacturer | Eaton – Electronics Division |
| Series | CMS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Filter Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Inductance @ Frequency | 73.7 µH @ 100 kHz |
| Current Rating (Max) | 1.65A |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 48mOhm (Typ) |
| Voltage Rating – DC | – |
| Voltage Rating – AC | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 160°C |
| Ratings | – |
| Approval Agency | – |
| Features | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.370″ L x 0.283″ W (9.40mm x 7.20mm) |
| Height (Max) | 0.102″ (2.60mm) |
| Package / Case | Horizontal, 4 PC Pad |