| Mfr | EPCOS – TDK Electronics |
| Series | SIMID |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material – Core | Ferrite |
| Inductance | 330 µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 280 mA |
| Current – Saturation (Isat) | 550mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 3.29Ohm Max |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz |
| Frequency – Self Resonant | 3.4MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Inductance Frequency – Test | 796 kHz |
| Features | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead |
| Supplier Device Package | – |
| Size / Dimension | 0.220″ L x 0.197″ W (5.60mm x 5.00mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.209″ (5.30mm) |