| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch – Mating | 0.049″ (1.25mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing – Mating | – |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded – 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | – |
| Contact Length – Mating | – |
| Contact Length – Post | 0.091″ (2.30mm) |
| Overall Contact Length | – |
| Insulation Height | 0.126″ (3.20mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish – Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness – Mating | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish – Post | Tin |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled |
| Features | – |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Ingress Protection | – |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Natural |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Voltage Rating | 125V |
| Mated Stacking Heights | – |
| Contact Finish Thickness – Post | – |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Base Product Number | 1734829 |