| Manufacturer | Mini-Circuits |
| Series | – |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Frequency | 4.56GHz (Cutoff) |
| Impedance | 50Ohm |
| Bandwidth | 13.6 GHz |
| Insertion Loss | 2dB |
| Filter Type | High Pass |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric), 6 PC Pad |
| Size / Dimension | 0.079″ L x 0.049″ W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height (Max) | 0.046″ (1.18mm) |