| Mfr | Murata Electronics |
| Series | LQM21 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Multilayer |
| Material – Core | Ferrite |
| Inductance | 4.7 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 120 mA |
| Current – Saturation (Isat) | 120mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 234mOhm Max |
| Q @ Freq | – |
| Frequency – Self Resonant | 25MHz |
| Ratings | – |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency – Test | 1 MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079″ L x 0.049″ W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.041″ (1.05mm) |
| Base Product Number | LQM21FN |