| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Series | DF17 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 80 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 8mm |
| Height Above Board | 0.248″ (6.30mm) |
| Base Product Number | DF17(4.0) |