| Manufacturer | AMD |
| Series | XC9500 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Delay Time tpd(1) Max | 15 ns |
| Voltage Supply – Internal | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 2 |
| Number of Macrocells | 36 |
| Number of Gates | 800 |
| Number of I/O | 34 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59×16.59) |
| Base Product Number | XC9536 |