| Mfr | WIZnet |
| Series | – |
| Package | Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Protocol | Ethernet |
| Function | Controller |
| Interface | SPI |
| Standards | 10/100 Base-T/TX PHY |
| Voltage – Supply | 2.97V ~ 3.63V |
| Current – Supply | 132mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7×7) |