| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Filter Type | Power Line |
| Number of Lines | 2 |
| Inductance @ Frequency | 2.2 mH @ 10 kHz |
| Current Rating (Max) | 2A |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 130mOhm (Typ) |
| Voltage Rating – DC | – |
| Voltage Rating – AC | 250V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Ratings | – |
| Approval Agency | ENEC, UR, VDE |
| Features | – |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.894″ L x 0.878″ W (22.70mm x 22.30mm) |