| Mfr | Harwin Inc. |
| Series | M20 |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header, Cuttable |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch – Mating | 0.100″ (2.54mm) |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing – Mating | 0.100″ (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length – Mating | 0.228″ (5.80mm) |
| Contact Length – Post | – |
| Overall Contact Length | – |
| Insulation Height | 0.100″ (2.54mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness – Mating | – |
| Contact Finish – Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Features | Pick and Place |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | – |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 3A per Contact |
| Voltage Rating | 250V |
| Mated Stacking Heights | 11.53mm, 12.23mm, 12.63mm, 18.13mm |
| Contact Finish Thickness – Post | – |
| Applications | – |
| Base Product Number | M20-876 |