| Mfr | Murata Electronics |
| Series | LQH2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material – Core | Ferrite |
| Inductance | 22 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 540 mA |
| Current – Saturation (Isat) | 530mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.008Ohm Max |
| Frequency – Self Resonant | 20MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency – Test | 1 MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package | 1008 (2520 Metric) |
| Size / Dimension | 0.098″ L x 0.079″ W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.039″ (1.00mm) |
| Base Product Number | LQH2HPZ |