| Manufacturer | Mini-Circuits |
| Series | LFCG |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Frequency | 1.76GHz (Cutoff) |
| Impedance | 50Ohm |
| Insertion Loss | 1.8dB |
| Filter Type | Low Pass |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric), 8 PC Pad |
| Size / Dimension | 0.079″ L x 0.049″ W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height (Max) | 0.042″ (1.07mm) |