| Manufacturer | SHARP/Socle Technology |
| Series | – |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Sensing Distance | 0.028″ (0.7mm) |
| Sensing Method | Reflective |
| Voltage – Collector Emitter Breakdown (Max) | 35 V |
| Current – Collector (Ic) (Max) | 20 mA |
| Current – DC Forward (If) (Max) | 50 mA |
| Output Type | Phototransistor |
| Response Time | 20µs, 20µs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Base Product Number | GP2S60 |