| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | DLW43 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Filter Type | Signal Line |
| Number of Lines | 2 |
| Inductance @ Frequency | 51 µH @ 1 MHz |
| Current Rating (Max) | 230mA |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 1Ohm |
| Voltage Rating – DC | 50V |
| Voltage Rating – AC | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Approval Agency | – |
| Features | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.177″ L x 0.126″ W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height (Max) | 0.110″ (2.80mm) |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Base Product Number | DLW43SH |