| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Series | MINI® 997 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Automotive |
| Current Rating (Amps) | 15 A |
| Voltage Rating – DC | 58 V |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Blade, Miniature |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Melting I²t | 270 |
| Approval Agency | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Color | Blue |
| Size / Dimension | 0.429″ L x 0.150″ W x 0.346″ H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| DC Cold Resistance | 0.00458 Ohms |