| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Series | DF11 |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch – Mating | 0.079″ (2.00mm) |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing – Mating | 0.079″ (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Shrouded – 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Length – Mating | 0.118″ (3.00mm) |
| Contact Length – Post | 0.118″ (3.00mm) |
| Overall Contact Length | 0.299″ (7.60mm) |
| Insulation Height | 0.260″ (6.60mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish – Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness – Mating | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish – Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Features | – |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Ingress Protection | – |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Voltage Rating | 250V |
| Mated Stacking Heights | 7.55, 7.8mm, 8.9mm |
| Contact Finish Thickness – Post | – |
| Applications | – |
| Base Product Number | DF11 |