| Mfr | Murata Electronics |
| Series | LQH3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material – Core | Ferrite |
| Inductance | 10 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 630 mA |
| Current – Saturation (Isat) | 500mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 684mOhm Max |
| Q @ Freq | – |
| Frequency – Self Resonant | 45MHz |
| Ratings | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency – Test | 1 MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1212 (3030 Metric) |
| Supplier Device Package | 1212 (3030 Metric) |
| Size / Dimension | 0.118″ L x 0.118″ W (3.00mm x 3.00mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.039″ (1.00mm) |
| Base Product Number | LQH3NPN |