| Mfr | Murata Electronics |
| Series | LQM18 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Part Status | Active |
| Type | Multilayer |
| Material – Core | Ferrite |
| Inductance | 1 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 950 mA |
| Current – Saturation (Isat) | 360mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 250mOhm Max |
| Q @ Freq | – |
| Frequency – Self Resonant | 100MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Inductance Frequency – Test | 1 MHz |
| Features | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 603 |
| Size / Dimension | 0.063″ L x 0.031″ W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height – Seated (Max) | 0.037″ (0.95mm) |
| Base Product Number | LQM18PH |